Araç Cam Filminin Kalitesini Nasıl Anlarım?

11 Dec 2017

Cam filmlerinin tercih edilmesindeki iki ana sebep, kabini karartma isteği ve güneş ısısını engellemek. Talep bu yönde iken, ürünlerde solma, koku yapması, ısıyı engellememe gibi sorunlar olabiliyor. Bunlarla karşılaşmamak için bilinçli bir tercihte bulunmak önemli. Bu tercih için önemli olabilecek bilgileri aşağıda paylaştık.

tl_files/TURKEY/Images/oratint.jpg

ORATINT Cam Filmleri için tıklayın!

 

Dikkat! Altı Ayda Solan Cam Filmleri Var

Cam filmlerinin en düşük seviyede olanları, şeffaf bir jelatin üstüne boyalı bir tutkal sürülmesi yoluyla üretilir. Bu tarz cam filmleri altı ay gibi kısa sürelerde çabuk solmaları dışında güneş ısısını da olduğu gibi geçirirler. UV koruma sağlamazlar. Solma, cam filminin patlıcanımsı bir renk alması ile belirginleşir. Belli başlı üreticilerin hiçbiri bu tarz bir ürün piyasaya sürmez. Ürünlerin tutkalının boyalı olup olmadığı tutkal tarafına tiner  damlatılarak tespit edilebilir. Boyası tiner ile sökülüyorsa, bilin ki ürün son derece adidir. Bu ürünlerden uzak durun.

Ortalama Cam Filmleri Kısa Sürede Solmaz

Türkiye piyasasında en çok satılan cam filmleri niteliksiz, ancak en azından solmaya bir miktar dayanıklıdır. Bu tarz ürünlerin  temel özelliği, pet hammadedin boyalı olmasıdır. Dolayısıyla solma hemen gerçekleşmez ve ürün en azından uv ışınları filtreler. Bu tarz ürünler genelde “amerikan cam filmi” gibi genel bir tabir ile pazarlanmakta olup, ısı engellemek gibi önemli özelliklere sahip değillerdir. Bulduğunuz en ucuz uygulamacıya yaptırmıyorsanız, ancak uygulamacı kullanacağı ürünün katma değerini anlatmamış, hiç duymadığınız bir marka kullanıyorsa aracınızda bu tür bir cam filmi uygulanmış olma ihtimali yüksektir.

Kaliteli Cam Filmi Güneş Isısını Engeller

Nitelikli cam filmleri güneş ısısını yüksek oranda filtreler. Dolayısıyla, cam filmi yaptırmadan önce kullanılacak ürünün ne derece ısı engellediğini uygulamacıya muhakkak sorun. Üreticinin TSER değerlerini yani Toplam Güneş Enerjisi Engelleme oranlarını muhakkak kontrol edin. Orafol gibi belli başlı üreticiler, cam filmlerinin TSER oranlarını kataloglarında, teknik bültenlerinde vs paylaşırlar. Bu değerler karşılaştırılabilir niteliktedir. TSER değeri ne kadar yüksek ise, cam filmi güneş ısısını o kadar engeller. Orafol’un cam filmi markası Oratint’i uygulayan satış noktaları, ürünlerin ne derece ısı engellediğini yerinde ölçüm yaparak size gösterebilecek ekipmanla donatılmıştır.

Filmin Rengi Performansı Etkiler

Cam filminin güneş ısısını engelleme oranı koyu filmlerde daha yüksekdir. Bunun nedeni güneş ısısının %45’inin “görünür ışık” ile taşınmasıdır. Koyu cam filmleri daha az görünür ışığı içeri alır, dolayısıyla daha az ısı içeri girer. Ancak tek kriter koyuluk değil. Güneşin taşıdığı ısının %55’i kızılötesi ışınlar ile taşınmaktadır ve cam filmlerinin en iyileri yüksek oranda kızılötesini süzebilen yapıdadır. Örneğin Orafol’un nano teknolojik cam filmi Oratint NT Plus, kızılötesi ışınları %99 engelleyerek, üstün bir ısı engelleme performansı ortaya koymaktadır. 

 

Geri dön