Su Bazlı ve Solvent Bazlı tutkal nedir?

15 Dec 2017

Uygulamalarımız için doğru folyoyu seçerken ürünlerde birtakım özellikler ararız. Ürünlerin Cast veya Kalendirik yapıya sahip olması, tutkal yapısı, tutkal gücü, uygulama yüzeyi ve uygulama mekanı (iç mekan, dış mekan) bu özelliklerin sadece birkaçıdır. Bu yazımızda sizlere folyoların içerisindeki tutkal tiplerinden bahsedeceğiz.

Folyo seçimi yaparken karşımıza 2 farklı tutkal tipi çıkmaktadır: Su bazlı ve Solvent bazlı tutkallar.

Su bazlı tutkallar, çözücü olarak büyük oranda su ihtiva eden yapıştırıcılardır. Solvent bazlı ürünlere göre daha ekonomiktir. Yapıştırıcının mukavemeti, suyun yapışkan hattından buharlaşmasıyla elde edilir. Su bazlı tutkal, nem ve kimyasallara maruz kaldığında performansını önemli ölçüde yitirir.

tl_files/content/products/orajet/orajet-3169RA/gp-am-3169RA-2.jpg

Su bazlı tutkal içeren folyolar, kısa dönemli projeler için tercih edilir.

Solvent bazlı yapıştırıcılar, çözücü olarak büyük oranda solvent içerir. Yapıştırıcı uygulandığında, çözücü nispeten çabucak buharlaşır ve tutkal direncinde artışa neden olur. Solvent bazlı tutkal, zorlu hava koşulları ve kimyasallara karşı direnç gösterir.

 

tl_files/content/products/oracal/oracal-970ra-premium-wrapping-cast/gp-am-970RA-2.jpg

Solvent bazlı tutkal içeren folyolar, uzun dönemli projeler için tercih edilir.

 

Uygulama esnasında ne gibi farklılıklar vardır?

Her ürün özelinde farklı uygulama veya farklı yardımcı malzemeler söz konusu olabilir. Bu sebeple, uygulama öncesinde kullanıcılar, ürüne ait teknik veri belgesi incelemelidir. 

Uygulama çeşitleri kuru uygulama ve sulu uygulama olarak ikiye ayrılır.

Sulu uygulamalar için, ortam sıcaklığı 18°C ve 22°C olan şartlar idealdir. Sıcaklığın çok düşük olduğu, nem, su barındıran veya uygulama sonrası ısı farkının bulunduğu ortamlarda tutkal gücü zayıflayacağından dolayı uygulama başarılı olmaz. Su bazlı ürünlerin sulu uygulamalarda kullanılması tutkal gücünü düşüreceğinden tavsiye edilmez.

Solvent bazlı ürünler, sulu uygulamalarda tutkal gücünde farklılık yaratmaz.  Üstün yapıştırma gücü ve kuruma süresinin hızlı olması sebebiyle tercih edilir. Islak uygulamaya uygundur. 

 

Kullanım alanlarında farklılık var mıdır ve dayanıklılık süreleri değişir mi?

Su bazlı tutkala sahip ürünler, çeşitli kimyasallara, neme, suya, ısı değişikliklerine ve zorlu hava koşullarına maruz kaldığında performansını yitirir. Nem, su, kimyasal ve ısı değişikliği vb. koşullara maruz kalmayacak işlerinizde uzun vadeli iç mekan ürünü olarak tercih edilebilir. 

Solvent bazlı ürünler, yapısı itibari ile tüm zorlu koşullara direnç gösterdiğinden yüksek performans sağlar. Solvent bazlı tutkala sahip ürünler uzun vadeli dış mekan işleriniz için uygundur. 

Geri dön